Wiele pikników i imprez działo się w naszej okolicy w ostatnim czasie, ale nie ma drugiej takiej jak Święto Dyni. Wszyscy, którzy rokrocznie (już od 9 lat!) uczestniczą w  wydarzeniu, które ma miejsce przy Domu Kultury w Korniaktowie Południowym z pewnością zgodzą się ze stwierdzeniem, że jest to jedno z najbardziej rodzinnych, ciepłych i pachnących świąt plenerowych w naszej gminie.

Schyłek lata, przeplatany jesiennymi zwiastunami, kojarzący się z barwami brązu, żółcieni i pomarańczy, jest czasem idealnym by zachwycić się korpulentnym, nasyconym głębią koloru, soczystym jestestwem dyni.

Dynia cieszy oczy, ale również inne zmysły. Zapach przysmaków, stworzonych z soczystego miąższu unosił się w powietrzu, rozochocając zgromadzonych gości. Każdy zajadał, degustował, zachwycał się kreatywnością kulinarną i wracał po kolejną dokładkę. Potrawy przygotowane przez Stowarzyszenie KGW „KROKUS”, Radę Sołecką Korniaktowa Północnego,  Stowarzyszenie KGW z Woli Dalszej, KGW z  Bud Łańcuckich (prawa) znikały z stołów w zawrotnym tempie. Nie sposób dorównać naszym drogim Paniom w ich poczynaniach kulinarnych, które co roku zyskują nową jakość i zaskakują pomysłowością.

Święto Dyni to za każdym razem doskonała okazja do spędzenia czasu w gronie rodziny, przyjaciół i znajomych. Sprzyjają temu liczne atrakcje oraz konkursy z niezwykłymi nagrodami. Tak było i tym razem: dmuchańce, strzelnica, tor wyścigowy, wóz militarny, konie i kucyki, strefa gastronomiczna tworzyły strefę zabawy dla dużych i małych. Konkurs na karykaturę sołtyski czy zwijanie kordonka przyniósł mnóstwo radości zebranym, a uczestnicy zostali hojnie nagrodzeni.  

Atmosfera bliskości i jedności jest wyczuwalna również za sprawą osób zaangażowanych w tworzenie wydarzenia, którymi są liczni mieszkańcy miejscowości. Choreografia taneczna Grupy Mało Zidentyfikowanej czy krótkie przedstawienie o kłopotliwej dyni, która wyrosła w ogrodzie dziadka, są efektem współpracy osób działających na rzecz rozwoju miejscowości. Z tego miejsca pragniemy pogratulować Pani Sołtys Marcie Kiełb, a także Pani Marcie Słupek, stojącej na czele kształtującego się powoli stowarzyszenia „Aktywni Razem” kreatywnych pomysłów i ogółu działalności, która wyróżnia Korniaktów Południowy na tle innych miejscowości naszej gminy, dając wyraz sąsiedzkiej jedności i wspólnoty. Wszyscy zebrani byli pod wrażeniem łatwości z jaką zaangażowana grupa bawiła publiczność, a także umiejętności teatralno-komediowych jej członków.

W trakcie wydarzenia nie zabrakło występów artystycznych. Z tego miejsca pragniemy podziękować Orkiestrze Dętej z Białobrzegów, która uroczyście rozpoczęła wydarzenie, zapraszając niejako wszystkich do wspólnej zabawy, Zespołowi „Jagiellanie”, który przybył gościnnie i bawił publiczność piosenkami z dawnych lat. Oczarowali zebranych pięknymi strojami i dźwięcznym śpiewem. Dziękujemy również uczennicom GOKiCz za zaśpiewanie kilku utworów. Wasz występ sprawił, że byliśmy bardzo dumni!

Dziękujemy również tym, którzy nie zostali wymienieni w powyższym tekście, a przyczynili się do organizacji IX edycji Święta Dyni. Widzimy się już za rok. X edycja będzie naprawdę wyjątkowa!